Prawo spadkowe
Zachowek to roszczenie
Zachowek to roszczenie o zapłatę określonej kwoty pieniężnej.
Zgodnie z przepisem art. 1002 k.c. roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.
Odwołanie testamentu
Zgodnie z przepisem art. 943 kc spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołalność testamentu jest reminiscencją zasady swobody testowania i przyjęcia, iż testament wywołuje skutki prawne dopiero z chwilą śmierci testatora, stąd też jego odwołanie lub modyfikacja niczyich praw nie narusza.
Odwołać testament może tylko osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Również odwołać testamentu nie można przez przedstawiciela.
Porządek dziedziczenia ustawowego regulują przepisy od art. 931 do 940 kodeksu cywilnego.
Zgodnie z przepisem art. 1048 kc spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim.
Z dniem 16 sierpnia 2012 roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego.