Zachowek to roszczenie
Zachowek to roszczenie o zapłatę określonej kwoty pieniężnej.
Zgodnie z przepisem art. 1002 k.c. roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.
Odpowiadając na pytanie prawne w brzmieniu: Czy w świetle regulacji art. 1002 k.c. roszczenie o zachowek, przechodzi na spadkobierców osoby uprawnionej, jeżeli należą oni do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy (art. 991 k.c.), czyli tym, z którego majątku spadkowego zaspokojony ma zostać zachowek, niezależnie od tego, czy w konkretnej sytuacji faktycznej przysługiwałoby im własne prawo do zachowku po tym pierwszym spadkodawcy, czy też roszczenie o zachowek przechodzi także na tych spadkobierców uprawnionego, którzy byliby uprawnieni do zachowku po ich bezpośrednim spadkodawcy, a nie tylko po pierwotnym spadkodawcy?
Ograniczone dziedziczenie
Uchwałą z dnia 13 kwietnia 2023r. III CZP 125/22 Sąd Najwyższy odpowiedział, iż roszczenie z tytułu zachowku nie przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku jeżeli nie należy on do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy (art. 1002 k.c.).
W Trybunale Konstytucyjnym pod sygnaturą SK 16/18 zawisła skarga konstytucyjna, której przedmiotem będzie ocena zgodności z Konstytucją przepisu art. 1002 k.c.